Miejsca

KOPANIEC

Kopaniec – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Stara Kamienica.

Tutaj ok 1946 roku przybyła uciekając ze wschodu babcia Sabina Salomea Tokarz.

ŁODYNA NOWA

Łodyna Nowa dawniej Kosów (ukr. Нова Лодина) – wieś w obwodzie lwowskim, w rejonie kamioneckim na Ukrainie. W II Rzeczypospolitej gmina wiejska. Od 1 sierpnia 1934 r., w ramach reformy scaleniowej stała się częścią gminy Żelechów Wielki w powiecie kamioneckim.

W Łodynie Nowej mieszkali przez lata pradziadkowie, cała rodzina Sawczyn, w tym moja babcia Salomea Sabina Tokarz

Parafia Żelechów Wielki

Kościół w Żelechowie Wielkim – parafia do której należała wieś Łodyna Nowa w której zamieszkiwali pradziadkowie. W kościele tym w 1930 roku wzięli ślub dziadkowie Franciszek i Salomea Sabina Tokarz

Grzechynia – Maków Podhalański

Grzechynia – wieś w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Maków Podhalański. Leży około 18 km od granicy ze Słowacją. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie bielskim.

Miejscowość w której urodził się dziadek Franciszek Tokarz, tutaj mieszkali również pradziadkowie

Dołhe Medenickie

Dovhe Довге Obwód lwowski Ukraina 82196

Dołhe Medenickie – dawna gmina wiejska w powiecie drohobyckim województwa lwowskiego II Rzeczypospolitej. Siedzibą gminy były Medenice. Gminę utworzono 1 sierpnia 1934 r. w ramach reformy na podstawie ustawy scaleniowej z dotychczasowych gmin wiejskich: Dołhe Medenickie, Josefsberg, Königsau, Medenice, Letnia, Opary i Rabczyce.

Po II wojnie światowej obszar gminy znalazł się w ZSRR.

W miejscowości tej zamieszkali dziadkowie Franciszek i Salomea Sabina Tokarz po ślubie. Tutaj urodziły się ich dzieci, w tym miejscu zmarł również prawdopodobnie dziadek Franciszek ok 1940 roku

HEYEN – Niemcy

Miejscowość w której babcia Wanda Bogdańska przebywała na przymusowych robotach podczas II wojny światowej w gospodarstwie rolnym rodziny Lemke. Gospodarstwo istnieje do dzisiaj.

HAMELN – Niemcy

W 1945 r. w Hameln utworzono więzienie, w którym po wojnie wykonano ponad 200 wyroków śmierci na niemieckich zbrodniarzach i zbrodniarkach wojennych skazanych w procesach: norymberskim, załogi Bergen-Belsen, załogi Ravensbrück.

W miejscowości tej był również obóz UNRA w którym przebywał mój dziadek Józef Bogdański pod koniec wojny po zakończeniu niewoli i pobytu w stalagu. Tutaj w 1945 roku wzięli ślub z babcią Wandą. Stąd też wyruszyli na Ziemie Odzyskane. W Hameln urodził się ich najstarszy syn Józef Bogdański.

Janik – Kunów

Wieś w obecnym woj. Świętokrzyskim koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Tutaj urodziła się babcia Wanda Bogdańska

Chudek – Dylewo

Wieś koło Ostrołęki w której mieszkali pradziadkowie Bogdańscy. We wsi Chudek urodził się dziadek Józef Bogdański